KUIDAS SAADA LAENU, KUI ON MAKSEHÄIREID?

Maksepuhkus
UUENDATUD 14. OKTOOBER 2019
UUENDATUD 14. OKTOOBER 2019

Kirjutas Christopher Tammet. Xlaenu looja, jurist.

Kui Teil on maksehäireid, aga soovite siiski saada laenu, on Teil kaks võimalust laenu saamiseks:

  • Esiteks, maksehäirest on möödunud piisavalt aega ning kuna uusi maksehäireid pole tekkinud, antakse Teile laenu.
  • Teine variant on selline, et Teil on praegu (kehtivaid) maksehäireid, aga valite sellise laenuandja, kes aksepteerib maksehäiret ning on valmis Teile laenu väljastama.

Mis on maksehäire?

Maksehäire on avalik kanne maksehäireregistris, mis koosneb neljast osast:
1. eraisik (tarbija) või ettevõte on jäänud võlgu (kohustust rikkunud),
2. möödas on vähemalt 45 päeva alates maksetähtpäevale järgnevast päevast,
3. eelmainitud isik (tarbija või ettevõte) pole vaidlustanud võlgu jäämist ning
4. võlgu oldav summa on (koos intresside ja viivistega) vähemalt 30€ suurune.

Kui need neli eeldust pole samaaegselt täidetud, ei saa isikut kanda maksehäireregistrisse. Ehk kui keegi ähvardab Teid maksehäireregistrisse lisamisega (tihtipeale ähvardatakse), siis kontrollige üle, kas eeldused on täidetud ja kas nad saavad Teid lisada.

Maksehäired liigituvad avatud ja suletud maksehäireks. Avatud maksehäire on siis, kui maksehäireregistris on tasumata võlgnevus.

Suletud maksehäire on tasutud võlgnevus. Ehk jäite võlgu, Teid kanti maksehäireregistrisse, Te tasusite võla ära ning nüüd on tegu suletud maksehäirega.

NB! Kui Teil on suletud maksehäire, siis reeglina saab kiirlaenu. Väikelaenu ei pruugi saada. Et saada väikelaenu suletud maksehäirega, peab olema möödunud maksehäire likvideerimisest (suletud maksehäire) teatud aeg. Sellest pikemalt juttu all pool.

Kui kaua maksehäire kestab?

Maksehäire kestab ettevõtte puhul 7 aastat ja eraisiku puhul 3 aastat.

Täpsemalt öeldes, ettevõtte maksehäire on avalik 7 aastat pärast võlgnevuse tasumist ja eraisiku maksehäire on avalik 3 aastat pärast võlgnevuse tasumist. Muide, pankadele on eraisiku maksehäire nähtav 5 aastat pärast võlgnevuse tasumist. Seega, pankade jaoks on üsna tähtis, mis Teie kohta on kirjas maksehäireregistris.

Kui isiku kohta on mitu maksehäiret, siis kuvatakse maksehäire alguseks kuupäev, mis järgnes esimesele tasumata maksetähtpäevale.

Millal maksehäire aegub, kui ei tasu võlgnevust ära?

Ettevõtte maksehäire ei aegu kunagi ning jääb avalikuks maksehäireregistris.

Eraisiku (tarbija) maksehäire aegub 13 aastast pärast võlgnevuse sisestamist ning see kustutatakse registrist.

Millest võivad maksehäireid tekkida?

Maksehäire tekib, kui inimene rikub oma (lepingulisi) kohustusi ja jääb võlgu. Võlgu jäämisest saate pikemalt lugeda siit.

Enimlevinud maksehäirete tekitajad eraisikutel on:

  • Trahvid
  • Laenud
  • Järelmaks
  • Sideteenused (telekommunikatsioon)

Keskmine maksehäire summa on 1000€.

Milliselt laenuandjalt saab laenu maksehäirega?

Esiteks olgu öeldud, et avatud maksehäirega ei saa laenu, sest vastutustundliku laenamise põhimõttest lähtuvalt peavad laenuandjad kontrollima laenutaotleja tausta ja veenduma, kas laenutaotleja on sobiv isik laenu võtmiseks.

Avatud maksehäire on konkreetne põhjus, miks laenutaotleja ei ole sobiv isik laenu saama ja seega laenuandjad ei anna laenu. Nii lihtsalt näeb Euroopa Liidu õigus ette, mis dikteerib Eesti siseriiklikku seadusandlust ja mida Eesti laenuandjad peavad järgima.

Seega tuleks vana võlgnevus tasuda ning siis laenu taotleda. Kui Teil on suletud maksehäire, tasusite võlgnevuse ära, aga maksehäire märge on jätkuvalt üleval, siis on Teil märksa suurem võimalus laenu saada. Mõned laenuandjad annavad Teile suletud maksehäirega laenu ja mõned ei anna.

Kuidas siis saab laenu maksehäirega?

Reeglina saab laenu, kui on möödunud 6 kuud maksehäire likvideerimisest.

Nipp seisneb selles, et tuleb maksehäire likvideerida, 6 kuud elada ilma võlgnevusteta ning siis tasub laenu taotleda.

Sellisel juhul on reaalsem saada laenu kiirlaenupakkujatelt, kui pankadelt, kes väikelaene pakuvad.

Järgmisena laenuandjad, kellelt tasub proovida maksehäirega laenu saamist.

LAENUD MAKSEHÄIREGA

1. Bondora: Teevad 3 laenupakkumist Teile

Laenuperiood: 3 – 60 kuud
Laenu suurus: 500 – 10 000€
Lepingutasu: 5,95% laenusummast
Laenuintress: Al 9,66%

Tagatis: Puudub

Bondorast tasub proovida maksehäirega laenu saamist, sest Teile tehakse mitu laenupakkumist ning mõni neist võib Teile sobida. Bondora laenu minimaalne intress (10%) on üsna madal ning laenutaotlusele saab kiiresti vastuse. Halb külg? Lepingutasu ei ole fikseeritud summa, vaid protsent laenusumma suurusest. Lisaks on ka maksimaalne krediidikulukusemäär (60,3%) üsna kõrge. Kokkuvõtteks, Bondorast tasub proovida, mis intressiga laenu Teile pakutakse. Kui pakutav intress on kõrge, siis Te ei pea laenu kinnitama.

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Bondora esimeseks.

2. MoneyZen: Teevad samuti mitu laenupakkumist

Laenuperiood: 12 – 84 kuud
Laenu suurus: 500 – 10 000€
Lepingutasu:  25€
Laenuintress: Al 13%

Tagatis: Puudub

Sarnaselt Bondorale, teeb ka Moneyzen mitu laenupakkumist, mis tähendab, et Teile võidakse anda laenu maksehäirega. MoneyZen on inimestevaheline rahastusportaal. Intress kujuneb vähempakkumise teel, mis tähendab, et võite saada väga soodsa laenu. Pankade väikelaenuga võrreldes on Moneyzeni laen madalama lepingutasuga ning pikema laenuperioodiga. Konkreetne intress kujuneb pakkumiste teel. Kui Teil pole kiiret laenu saamisega, siis on MoneyZeni laenud igati mõistlikud.

3. Boonuslaen: Laen mida kergelt väljastatakse

Laenuperiood: 1 – 99 kuud
Laenu suurus: 30 – 3000€
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: ~ 46%

Tagatis: Puudub

Boonuslaen on selline laen, mida võrdlemisi kergelt väljastatakse. Selle arvelt, et laenu kergemini väljastatakse on muidugi intress kõrgem. Seega, kui Teil on maksehäireid ja soovite maksehäirega laenu saada, tasub proovida Boonuslaenust laenamist. 

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Boonuslaenu kolmandaks.

4. Credit24: Suurim krediidivahendaja Eestis

Laenuperiood: 6 – 36 kuud
Laenu suurus: 50 – 10 000€
Lepingutasu: 40€
Laenuintress: Al 20%

Tagatis: Puudub

Kui soovite kiiresti laenu kätte saada, siis Credit24 laenud on parimad, sest saate laenu 15 minutiga kätte. Tegu on kõige kiirema ja mugavama laenuga. Credit24 laenutaotlus on üsna lühike ja arusaadav võrreldes mõne teise laenupakkujaga. Halb külg? Selle arvelt, et laenu saab kiiresti kätte on intress kõrgem. Credit24 omab ühte suurimat kliendibaasi laenuandjatest Eestis ning seega tasub proovida neilt laenu saamist isegi kui Teil on maksehäireid. 

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Credit24 neljandaks.

Miks lisatakse inimesi maksehäireregistrisse?

Nagu öeldakse: Võlg on võõra oma. Maksehäireregistrisse lisatakse inimesi, sest see suurendab võimalust võlg kiiremini tagasi saada. Kuigi on küsitav, kas inimesi peaks häbistama maksehäireregistrisse lisamisega. Teine lugu on aga ettevõtetega.

Ettevõtete puhul on maksehäireregistrisse lisamine isegi üsna positiivne, sest keegi ei taha koostööd teha firmaga, kes arveid ei tasu ja kelles ei saa kindel olla. Kuna ettevõtetest sõltuvad paljud inimesed, on hea teada, kes Su lepingupartner on.

Kas Teil on maksehäireid saate kontrollida siit: minu maksehäired.

Xlaenust

Xlaen.ee on tasuta veebileht aitamaks Teil aru saada erinevatest laenutingimustest ja laenudega kaasnevast.  Selle veebilehe põhiline eesmärk on leida soodsamad laenud Eestis. Iga laen on finantskohustus! Enne laenamist veenduge, et suudate laenu tagasi maksta.

Kontakt

Huvi korral vaata Meist lehte või kasuta allpool olevaid meiliaadresse.
Küsimused ja abi: Christopher@xlaen.ee, ettepanekud ja soovitused: info@xlaen.ee. Xlaen.ee privaatsuspoliitika: Privaatsuspoliitika, levinud küsimused: Korduma Kippuvad Küsimused (KKK), kõik lehed: Sisukaart.