Kuidas saada laenu, kui on maksehäireid?

laen maksehäirega
  • Uuendatud 14. august 2019

    Kirjutas Christopher TammetKui Teil on maksehäireid, aga soovite siiski saada laenu, on Teil kaks võimalust laenu saamiseks. Esiteks, maksehäirest on möödunud piisavalt aega ning kuna uusi maksehäireid pole tekkinud, antakse Teile laenu. Teine variant on selline, et Teil on praegu (kehtivaid) maksehäireid, aga valite sellise laenuandja, kes aksepteerib maksehäiret ning on valmis Teile laenu väljastama.

- Christopher Tammet

Mis üldse on maksehäire?Maksehäire on avalik kanne maksehäireregistris, mis koosneb neljast osast:
1. eraisik (tarbija) või ettevõte on jäänud võlgu (kohustust rikkunud),
2. möödas on vähemalt 45 päeva alates maksetähtpäevale järgnevast päevast,
3. eelmainitud isik (tarbija või ettevõte) pole vaidlustanud võlgu jäämist ning
4. võlgu oldav summa on (koos intresside ja viivistega) vähemalt 30€ suurune.

Kui need neli eeldust pole samaaegselt täidetud, ei saa isikut kanda maksehäireregistrisse. Ehk kui keegi ähvardab Teid maksehäireregistrisse lisamisega (tihtipeale ähvardatakse), siis kontrollige üle, kas eeldused on täidetud ja kas nad saavad Teid lisada.

Maksehäired liigituvad avatud ja suletud maksehäireks. Avatud maksehäire on siis, kui maksehäireregistris on tasumata võlgnevus.

Suletud maksehäire on tasutud võlgnevus. Ehk jäite võlgu, Teid kanti maksehäireregistrisse, Te tasusite võla ära ning nüüd on tegu suletud maksehäirega.

NB! Kui Teil on suletud maksehäire, siis reeglina saab kiirlaenu. Väikelaenu ei pruugi saada. Et saada väikelaenu suletud maksehäirega, peab olema möödunud maksehäire likvideerimisest (suletud maksehäire) teatud aeg. Sellest pikemalt juttu all pool.

Kui kaua maksehäire kestab?Maksehäire kestab ettevõtte puhul 7 aastat ja eraisiku puhul 3 aastat.

Täpsemalt öeldes, ettevõtte maksehäire on avalik 7 aastat pärast võlgnevuse tasumist ja eraisiku maksehäire on avalik 3 aastat pärast võlgnevuse tasumist. Muide, pankadele on eraisiku maksehäire nähtav 5 aastat pärast võlgnevuse tasumist. Seega, pankade jaoks on üsna tähtis, mis Teie kohta on kirjas maksehäireregistris.

Kui isiku kohta on mitu maksehäiret, siis kuvatakse maksehäire alguseks kuupäev, mis järgnes esimesele tasumata maksetähtpäevale.

Millal maksehäire aegub, kui ei tasu võlgnevust ära?

Ettevõtte maksehäire ei aegu kunagi ning jääb avalikuks maksehäireregistris.

Eraisiku (tarbija) maksehäire aegub 13 aastast pärast võlgnevuse sisestamist ning see kustutatakse registrist.

Millest võivad maksehäired tekkida?Maksehäire tekib, kui inimene rikub oma (lepingulisi) kohustusi ja jääb võlgu. Võlgu jäämisest saate pikemalt lugeda siit.

Enimlevinud maksehäirete tekitajad eraisikutel on:

  • Trahvid
  • Laenud
  • Järelmaks
  • Sideteenused (telekommunikatsioon)

Keskmine maksehäire summa on 1000€.

Kellelt saab laenu maksehäirega?Esiteks olgu öeldud, et avatud maksehäirega ei saa laenu, sest vastutustundliku laenamise põhimõttest lähtuvalt peavad laenuandjad kontrollima laenutaotleja tausta ja veenduma, kas laenutaotleja on sobiv isik laenu võtmiseks.

Avatud maksehäire on konkreetne põhjus, miks laenutaotleja ei ole sobiv isik laenu saama ja seega laenuandjad ei anna laenu. Nii lihtsalt näeb Euroopa Liidu õigus ette, mis dikteerib Eesti siseriiklikku seadusandlust ja mida Eesti laenuandjad peavad järgima.

Seega tuleks vana võlgnevus tasuda ning siis laenu taotleda. Kui Teil on suletud maksehäire, tasusite võlgnevuse ära, aga maksehäire märge on jätkuvalt üleval, siis on Teil märksa suurem võimalus laenu saada. Mõned laenuandjad annavad Teile suletud maksehäirega laenu ja mõned ei anna.

Kuidas siis saab laenu maksehäirega?

Reeglina saab laenu, kui on möödunud 6 kuud maksehäire likvideerimisest.

Nipp seiseb selles, et tuleb maksehäire likvideerida, 6 kuud elada ilma võlgnevusteta ning siis tasub laenu taotleda.

Sellisel juhul on reaalsem saada laenu kiirlaenupakkujatelt, kui pankadelt, kes väikelaene pakuvad. Kiirlaene, kellelt võib proovida saada maksehäirega kiirlaenu, näete siit:


Kiirlaenud

Miks lisatakse inimesi maksehäireregistrisse?

Nagu öeldakse: ''Võlg on võõra oma''. Maksehäireregistrisse lisatakse inimesi, sest see suurendab võimalust võlg kiiremini tagasi saada. Kuigi on küsitav, kas inimesi peaks häbistama maksehäireregistrisse lisamisega. Teine lugu on aga ettevõtetega.

Ettevõtete puhul on maksehäireregistrisse lisamine isegi üsna positiivne, sest keegi ei taha koostööd teha firmaga, kes arveid ei tasu ja kelles ei saa kindel olla. Kuna ettevõtetest sõltuvad paljud inimesed, on hea teada, kes Su lepingupartner on.

Kas Teil on maksehäireid saate kontrollida siit: minu maksehäired.


Loe ka teisi postitusikontakt

  • Christopher@xlaen.ee

Kommentaarid

avatar
  Jälgi kommentaare  
Teata