Laen Kehtiva Maksehäirega

KUIDAS SAADA LAENU, KUI ON MAKSEHÄIREID?

UUENDATUD 9. AUGUST 2020
UUENDATUD 9. AUGUST 2020

Kirjutas Christopher Tammet. Xlaen.ee looja, jurist.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
laen kehtiva maksehäirega

Kui Teil on maksehäireid, aga soovite siiski saada laenu, on Teil kaks võimalust laenu saamiseks. Nimelt, laen maksehäirega on võimalik, kui:

  • Esiteks, maksehäirest on möödunud piisavalt aega ning kuna uusi maksehäireid pole tekkinud, siis laenuandjad annavad Teile laenu.
  • Teine variant on selline, et Teil on praegu (kehtiv) maksehäire, aga valite sellise laenuandja, kes aksepteerib maksehäiret ning on valmis Teile laenu väljastama.

Mis on maksehäire?

Maksehäire on avalik kanne maksehäireregistris, mis koosneb neljast osast:

1. eraisik (tarbija) või ettevõte on jäänud võlgu (kohustust rikkunud),
2. möödas on vähemalt 45 päeva alates maksetähtpäevale järgnevast päevast,
3. eelmainitud isik (tarbija või ettevõte) pole vaidlustanud võlgu jäämist ning
4. võlgu oldav summa on (koos intresside ja viivistega) vähemalt 30€ suurune.

Kui need neli eeldust pole samaaegselt täidetud, ei saa isikut kanda maksehäireregistrisse. Ehk kui keegi ähvardab Teid maksehäireregistrisse lisamisega (tihtipeale ähvardatakse), siis kontrollige üle, kas eeldused on täidetud ja kas nad saavad Teid lisada.

Maksehäired liigituvad avatud ja suletud maksehäireks. Avatud maksehäire on siis, kui maksehäireregistris on tasumata võlgnevus.

Suletud maksehäire on tasutud võlgnevus. Ehk jäite võlgu, Teid kanti maksehäireregistrisse, Te tasusite võla ära ning nüüd on tegu suletud maksehäirega. Sellisel juhul on Teil eeldused olemas, et maksehäirega laenu saada.

NB! Kui Teil on suletud maksehäire, siis reeglina saab kiirlaenu. Väikelaenu ei pruugi saada. Et saada väikelaenu suletud maksehäirega, peab olema möödunud maksehäire likvideerimisest (suletud maksehäire) teatud aeg. Sellest pikemalt juttu all pool.

Kui kaua maksehäire kestab?

Maksehäire kestab ettevõtte puhul 7 aastat ja eraisiku puhul 3 aastat.

Täpsemalt öeldes, ettevõtte maksehäire on avalik 7 aastat pärast võlgnevuse tasumist ja eraisiku maksehäire on avalik 3 aastat pärast võlgnevuse tasumist. Muide, pankadele on eraisiku maksehäire nähtav 5 aastat pärast võlgnevuse tasumist. Seega, pankade jaoks on üsna tähtis, mis Teie kohta on kirjas maksehäireregistris.

Kui isiku kohta on mitu maksehäiret, siis kuvatakse maksehäire alguseks kuupäev, mis järgnes esimesele tasumata maksetähtpäevale.

Millal maksehäire aegub, kui ei tasu võlgnevust ära?

Ettevõtte maksehäire ei aegu kunagi ning jääb avalikuks maksehäireregistris.

Eraisiku (tarbija) maksehäire aegub 13 aastat pärast võlgnevuse sisestamist ning see kustutatakse registrist.

Millest võivad maksehäireid tekkida?

Maksehäire tekib, kui inimene rikub oma (lepingulisi) kohustusi ja jääb võlgu. Võlgu jäämisest saate pikemalt lugeda siit.

Enimlevinud maksehäirete tekitajad eraisikutel on:

  • Trahvid
  • Laenud
  • Järelmaks
  • Sideteenused (telekommunikatsioon)

Keskmine maksehäire summa Eestis elavatel inimestel on 1000€. Muide, piirkonnati erineb, kui suur maksehäire kellegil on.

Milliselt laenuandjalt saab laenu maksehäirega?

Esiteks olgu öeldud, et avatud maksehäirega ei saa laenu, sest vastutustundliku laenamise põhimõttest lähtuvalt peavad laenuandjad kontrollima laenutaotleja tausta ja veenduma, kas laenutaotleja on sobiv isik laenu võtmiseks.

Avatud maksehäire on konkreetne põhjus, miks laenutaotleja ei ole sobiv isik laenu saama ja seega laenuandjad ei anna laenu. Nii lihtsalt näeb Euroopa Liidu õigus ette, mis dikteerib Eesti siseriiklikku seadusandlust ja mida Eesti laenuandjad peavad järgima.

Seega tuleks vana võlgnevus tasuda ning siis laenu taotleda. Kui Teil on suletud maksehäire, tasusite võlgnevuse ära, aga maksehäire märge on jätkuvalt üleval, siis on Teil märksa suurem võimalus laenu saada. Mõned laenuandjad annavad Teile suletud maksehäirega laenu ja mõned ei anna.

Kuidas siis saab laenu maksehäirega?

Reeglina saab laenu, kui on möödunud 6 kuud maksehäire likvideerimisest. Nipp seisneb selles, et tuleb maksehäire likvideerida, 6 kuud elada ilma võlgnevusteta ning siis tasub laenu taotleda.

Sellisel juhul on reaalsem saada laenu kiirlaenupakkujatelt, kui pankadelt, kes väikelaene pakuvad.

Järgmisena laenuandjad, kellelt tasub proovida maksehäirega laenu saamist.

Laenud Maksehäirega

1. Monefit: Laen maksehäirega inimesele

Laenuperiood: 6 – 54 kuud
Laenu suurus: 50 – 3000 €
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: Al 30%

Tagatis: Puudub

Kui Teid huvitab laen maksehäirega inimesele, siis esimesena tasuks proovida laenata Monefitist, sest nad kuuluvad rahvusvahelisse Creditstar gruppi ning teevad eripakkumisi. Eelnimetatud gruppi kuuluvad Eestis ka Smslaen ja Creditstar. Nendelt laenuandjatelt tasub proovida maksehäirega laenu saamist. Monefit on nendest kõige soodsam, seega soovitame Monefiti esimesena.

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Monefiti esimeseks.

2. Smsmoney: Kiirlaen maksehäirega

Laenuperiood: 1 – 36 kuud
Laenu suurus: 200 – 1000 €
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: Al 40%

Tagatis: Puudub

SMSmoney on üks suuremaid tarbimislaenude väljastajaid Eestis. Tihtipeale tehakse eriapkkumisi ja soodustusi, mille raames võib proovida isegi maksehäirega kiirlaenu saamist. 

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Smsmoney teiseks.

3. SMSraha: Teevad aeg-ajalt eripakkumisi

Laenuperiood: 1 – 36 kuud
Laenu suurus: 200 – 1000 €
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: Al 40%

Tagatis: Puudub

SMSraha on samuti üks suuremaid tarbimislaenude väljastajaid Eestis. Tihtipeale tehakse eriapkkumisi ja soodustusi, mille raames võib proovida isegi maksehäirega laenu saamist. Lisaks, Smsraha ja Smsmoney kuuluvad samale emaettevõttele, seega laenutingimused on samad.

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Smsraha kolmandaks.

4. Credit24: Kiirlaen maksehäirega

Laenuperiood: 6 – 36 kuud
Laenu suurus: 50 – 10 000€
Lepingutasu: 40€
Laenuintress: Al 20%

Tagatis: Puudub

Credit24 laenutaotlus on üsna lühike ja arusaadav võrreldes mõne teise laenupakkujaga ning laenu saab 15 minutiga kätte. Halb külg? Selle arvelt, et laenu saab kiiresti kätte on intress kõrgem, aga mitte palju. Kõrgema intressiga laenu kasuks räägib see, et Teile väljastatakse laenu kergemini (ehk Te peate väiksemaid kriteeriume täitma laenu saamiseks). Lisaks, Credit24-l on sellepärast kõrgem intress, et neil on vähem kõrvaltasusid. Näiteks mõni muu kiirlaen on selline, et reklaamitakse madalat intresi (klientide meelitamiseks), aga hiljem lisanduvad kõrvaltasud, mis tõstavad krediidikuluse üles. Kokkuvõtvalt ütleks, et Credit24-l on kõige parem kiirlaen maksehäirega inimesele.

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Credit24 neljandaks.

5. Ferratum: Laen mida kergelt väljastatakse

Laenuperiood: 1 päev – 99 kuud
Laenu suurus: 100 – 3000€
Lepingutasu: Puudub
Laenuintress: Al 49%

Tagatis: Puudub

Ferratumil on selline laen, mida võrdlemisi kergelt väljastatakse. Selle arvelt, et laenu kergemini väljastatakse on muidugi intress kõrgem. Seega, kui Teil on maksehäireid ja soovite maksehäirega laenu saada, tasub proovida Ferratumist laenamist. 

Loe siit pikemalt, miks me hindasime Ferratumi viiendaks.

Laen Maksehäirega (tabel)

KOHTLAEN MAKSEHÄIREGASUMMALAENUPERIOODINTRESSVANUSEPIIRANGHINNANG
1

CREDIT24

50 – 5000€3 – 60 kuudAl 20%Al 18★★★★★
2

MONEFIT

50 – 3000€6 – 54 kuudAl 30%Al 18★★★★
3

SMSMONEY

200 – 1000€Al 30 päevaAl 40%Al 18★★★
4

SMSRAHA

200 – 1000€Al 30 päevaAl 40Al 18★★★
5

FERRATUM

100 – 3000€Al 1 päevAl 49%Al 19

Kuidas seadus reguleerib maksehäirega laenu?

Maksehäirega laenu saamine on väga rangelt reguleeritud nii Euroopa Liidu (EL) kui ka Eesti tasemel. Täpsemalt öeldes, seda reguleerivad EL-i tarbijakrediididirektiivid ning Eesti siseriiklikud seadused.

Põhimõtteliselt Eestis tuleb seadused luua EL-i direktiivide näitel ehk Eesti seadused peavad võtma arvesse seda, mida EL ette dikteerib (tere tulemast Euroopa Liitu).

Eelmainitud õigusaktide mõte on põhimõtteliselt see, et laenutaotlejat tuleb väga pingsalt hinnata sellest askpektist, kas talle tasub laenu anda ja eriti – kas laenutaotleja on võimeline laenu tagasi maksma. Mida see tähendab minu jaoks? 

Esiteks, laenuandja hindab hindab Teie krediidivõimet – neil on selline kohustus tulenevalt seadusest. 

Teiseks, kui laenuandja leiab, et Te olete võimeline laenu tagasi maksma, siis peaksite saama laenu. Eelmainitud käib kõigi laenude kohta, vahet pole kas selleks on kiirlaen või väikelaen, tagatisega laen või tagatiseta laen.

Kolmandaks, Teil võib maksehäire olla, aga kui suudate ära põhjendada, et maksate laenu tagasi ning et Te ei ole risk laenuandja jaoks, siis võitegi saada maksehäirega laenu.

Miks lisatakse inimesi maksehäireregistrisse?

Nagu öeldakse: Võlg on võõra oma. Maksehäireregistrisse lisatakse inimesi, sest see suurendab võimalust võlg kiiremini tagasi saada. Kuigi on küsitav, kas inimesi peaks häbistama maksehäireregistrisse lisamisega. Teine lugu on aga ettevõtetega.

Ettevõtete puhul on maksehäireregistrisse lisamine isegi üsna positiivne, sest keegi ei taha koostööd teha firmaga, kes arveid ei tasu ja kelles ei saa kindel olla. Kuna ettevõtetest sõltuvad paljud inimesed, on hea teada, kes Su lepingupartner on.

Kas Teil on maksehäireid saate kontrollida siit: minu maksehäired.

PARIMAD KIIRLAENUD

KONTAKT

Kontakt on leitav siit ja Meist lehelt. Vajadusel kasutage all pool olevaid emailiaadresse:

  • Christopher@xlaen.ee
  • Info@xlaen.ee

Xlaen privaatsuspoliitika ja andmekaitse. Korduma Kippuvad Küsimused (KKK).

Xlaen.ee on tasuta veebileht aitamaks Teil aru saada erinevatest laenutingimustest ja laenudega kaasnevast. Selle veebilehe põhiline eesmärk on leida soodsamad laenud (kiirlaenud ja väikelaenud) Eestis. Iga laen on finantskohustus! Enne laenamist veenduge, et suudate laenu õigel ajal tagasi maksta.